DOLAR 8,4525
EURO 10,0760
ALTIN 497,60
BIST 1.392
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 34°C
Az Bulutlu
İstanbul
34°C
Az Bulutlu
Cum 36°C
Cts 35°C
Paz 34°C
Pts 36°C

4D taşeronlar müjde! TİS görüşmelerinin ardından işçi zam oranları peş peşe geliyor… Yüzde 15 ve 17,5…

02.11.2020
191
A+
A-

4D taşeron işçiler için TİS görüşmelerinin ardından zam oranları ile ilgili haberler peş peşe gelmeye devam ediyor. TİS görüşmeleri ne zaman olacak? Toplu iş sözleşmeleri için geri sayımın başlaması bu kapsamda istihdam eden 4D taşeron işçiler için heyecanlı bekleyişlerin artmasına neden oluyor.

696 sayılı kanun hükmü ile beraber gelen kararname kapsamında toplu sözleşmeler ve sendika süreçleri için 4D taşeron işçilerin hem maaşlarına gelecek olan zam oranları belli olacak hem de özlük hakları verilecek.

4D taşeron işçiler için yapılacak olan bu görüşmeler kapsamında mali ve sosyal haklarda düzenlemelerin yapılacak olması herkesin bir an önce olması için merakla bekleyişlerine neden oluyor. Şu an kadrolu yaşama geçen 900 binin üzerinde yer alan 4D taşeron işçilerin yakından takip ettikleri gelişmeler için ise en önemli TİS görüşmelerinin ardından gelecek iki husus olarak da özlük hakları ve mali haklar oluyor.

4D taşeron işçiler için yapılacak olan toplu iş sözleşmeleri kapsamında meydana gelen son dakika gelişmeleri de yakından takip ediliyor. Geçtiğimiz haftalar içerisinde 4D taşeron işçiler bir açıklama da gelmişti. Bu kapsam içerisinde en çok merak edilen soruların başında da toplu iş sözleşmelerinin ne zaman yapılacağı oluyor.

Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından gelen teklifin yanı sıra Türk İş talebi önemli olarak ilk sıralarda yerini alırken üzerinde durulan rakamlar da 8 ve 10 bandında oluyor. Fakat bu durumlar yüzde 17,5 ve 20 bandına da dikkatleri çekiyor.

Bunların yanı sıra bir yandan da 4D taşeron işçiler için yüzdelik dilim düzenleme konuları da gündemde yerini alıyor. 4D taşeron işçilerin maaşlarının kadrolu yaşama geçmelerinin ardından asgari ücret oranlarına göre düzenlemesini içeren yüzdelik dilim de tekrar masada yerini alıyor.

4D taşeron işçiler için toplu iş sözleşmeleri ne zaman olacak?

Belediyelere temmuz ayında başlanan sendika değişimlerinin ardından kamuda da 1 Kasım itibari ile meydana gelecek. 4D taşeron işçiler için maaşlarına gelecek ücret artışlarının da ne kadar olacağını belirleyecek toplu iş sözleşme süreçlerine dahil olma hakları gelecek. Merkezi idareler içerisinde kamuda kadrolu yaşama geçirilen 4D taşeron işçiler için kendi iş yerlerinde sadece geçerli olacak toplu iş sözleşme hükümleri 31 Ekim 2020 tarihinden sonra uygulanmasına da karar verildi.

4D taşeron işçiler kendi iş kollarında bulunacak…

Tek iş yeri tek sendika kapsamından dolayı ortalama olarak 700 binin üzerindeki 4D taşeron işçisi yer alan Hak- İş geri kalan 200 binin üzerindeki işçilerin de burada yer almasına devam ediyor. Hak – İş başkanı Mahmut Arslan 4D taşeron işçiler için kadrolu yaşama geçmeleri için verdikleri destekleri dile getirdi.

Bunun yanı sıra; ‘’ kendileri tarafından örgütlenen sendikal hakların kazandırıldığı, toplu sözleşmeler ile beraber hakları elde ettiklerini 200 binin üzerindeki işçi için de kanun zoru ile geçişlerinin yapılacak olduğunun ‘’ bilgisini verdi.

4D taşeron işçilerin kendi iş yerlerinde kendi alanlarında çalışması için iş kolunda yer alan sendikalara üye olmanın önemini de anlattı. Konunun iki hafta önce Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile de görüşülmüş olduğunu bunun için gerekli adımların yürütüleceğine dair bilgileri de verdi.

Toplu sözleşmelere dahil olacaklar…

4D taşeron işçilerin kadrolu yaşama geçmelerinin ardından 2017 yılının sonunda gelen 696 sayılı kanun hükmü kararnamesi ile başlamıştır. Kararname kapsamında kamu idareleri içerisinde alt iş veren işçileri olarak yaşamlarına devam eden vatandaşlar da kadrolu yaşama alındı. Fakat işçiler için gerekli olan toplu sözleşme ve sendika süreçleri için de kademeli olarak geçişlerin ön görüldüğü aktarıldı.

Merkezi idare kapsamında kadrolu yaşama alınan işçiler için kendi iş yerlerinde geçerli olacak toplu iş sözleşme hükümlerinin de 31 ekim 2020 yılından daha sonra uygulanacak olduğuna karar verildi. Yerel idarelerde geçişlere temmuz ayında başlanırken kamudakiler için kasım itibari ile başlıyor. Maaşlara şu an 4 + 4 oranları ile zammı kapsayan sözleşmeler de uygulanacak.

Geriye dönük incelemeleri yapmak doğru olmayacak…

Arslan yapmış olduğu açıklama sırasında kısa çalışma uygulamaları sırasında işletme ve özellik ile de işçilerin tekrar gelirlerine kavuşabilmesi adına denetimsiz olarak beyannameler ile bağlandıkları aktarıldı.

Şu an bulunan süreç içerisinde geriye dönük olarak yapılan incelemelerin başladığını, bu durumun bazı işletme ve işçiler için kısa çalışmadan yararlanamayacak olduğu yönünde belirlemeler meydana gelirse geri iade talepleri gündemde olabilir. Bu durum da özellik ile işletmeler üzerinde sıkıntıları beraberinde getirebilir.

Güvenceli esnekliklere destek verilmeli

Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yeni sürüm sırasında geçerli olacak istihdam paketi kapsamında esnek çalışmayı değerlendirdi. Bu kapsamda Z kuşağında bulunanların bir kısmının esnek çalışmaya sıcak olduklarını, kadınların bu kapsamda daha çok istekli olduklarını, fakat bunların bütüncül bir şekilde yaklaşım ile incelenmesinin yapılması gerektiği, kıdem adımları dahil her türlü hakların da korunması gerektiğini, hak kayıplarının olmasına engel olmak gerektiğini dile getirdi.

Yeni haklar ne zaman uygulamaya geçirilecek?

4D taşeron işçiler için beklenen mali ve sosyal haklar kapsamında düzenlemelerini bekleyen vatandaşlar için yeni hakların da ne zaman gelecek olduğu merakla bekleniyor. Bu süreçler içerisinde kritik tarih olarak 31 Ekim 2020 tarihi ön görülen tarih oldu. Çalışma bakanlığı kapsamında gelen ve yetkili sendikalar için önümüzdeki günler için bu görüşmelere başlanacak olduğunu ve 31 Ekimden önce tüm detayların belli olacağı da aktarılmıştı.

4D taşeron işçiler için tayin hakları…

4D taşeron işçiler bir yandan da tayin hakları konusunda mahkemeden bir karar gelmesini bekliyor. Kamuda istidam eden eşler için açılan dava ardından sonuçlar da belli oldu. Mahkeme bu noktada 4D taşeron işçinin eşinin yanına naklen atama ya da tayin edilmesine de karar verdi. İller arasında meydana gelen tayin hakları için önemli olan nokta ise taşeron işçinin eşlerinin kamuda istihdam ediyor olmasının yanı sıra tayin taleplerinin de iller arasında olması gerekiyor. Basında söz konusu olan tayin hakları düzenlemesi için de 4D taşeron işçiler için farklı olasılıklar mevcut. Bunlar;

  1. İl içinde ya da il dışında olacak tüm tayin hakları için haklar verilebilir.
  2. Eşi başka ilde istihdam eden 4D taşeron işçilerin aile birliğini sağlamak için tayin hakları
  3. Sadece kurum içinde isteklere göre tayin haklarının sağlanması gibi üç farklı ihtimal ön planda tutuluyor.

Bu durum 2020 TİS görüşmeleri sırasında netleşecek gibi duruyor. Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı ile beraber yetkili sendikaların bu konu hakkında nasıl bir karar verecek olduğu ortalama olarak 900 binin üzerinde yer alan 4D taşeron işçiler tarafından merak ile bekleniyor.

Taşeron işçilerin TİS görüşmelerindeki talepleri

KHK kapsamı ile kadrolu yaşama geçen taşeron işçiler bir yandan da kadro süreçlerinde farklı sorunlar ile yüzleşmek zorunda kalıyor. Bu noktada görev tanımlarında en büyük sorunlar meydana geldi. Meslekleri dışında çalıştırılan taşeronlar bir an önce iş tanımlarının yapılmasını isterken ödemelerin düşük olmasından da bir hayli şikayetçiler. Sadece 75 TL bayram ikramiyesi ödenmesinin yanı sıra vergi kesintisinden dolayı bu durum 53 TL ye kadar iniyor. Görüşmeler sırasında yüzdelik dilim ve tayin haklarına da değinilmesi talep ediliyor.

4D taşeron işçiler için maaş zam oranları…

4D taşeron işçiler tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesi de 2020 yılının bitmesine sayılı zaman kala maaşlarına ne kadar zam geleceği oluyor. Uzun bir süredir her altı aylık süreç içerisinde maaşlarına aldıkları yüzde dört oranlık zamların düşük gelmesinden dolayı daha yükseltilmesi talep ediliyor. Bu konuda aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı da yetkili sendikalar da hala bir açıklama yapmadı. 2021 yılı içerisinde beklenen enflasyon oranları yüzde 8,5 olmasından dolayı maaşlara en yüksek oranla beklentileri yüzde 15 ya da yüzde 17,5 olduğu gözleniyor.

Seyyanen zam talepleri görüşülüyor

4D taşeron işçilerin maaşlarına gelmesi istenen seyyanen zamlar için talepler de TBMM kapsamına sunuldu. İyi parti aracılığı ile sunulmuş olan taleplerde eğer teklif söz konusu olursa 4D taşeron işçiler için enflasyon oranlarına göre maaş zamları kadar zam gelmesi istendi.

Sendikalar ve kamu arasında yer alan 4D taşeron işçiler için ücretlere gelecek artışların görüşmeleri de hala devam ediyor. Uzun bir zamandır geçim konusunda zorluk çeken vatandaşlar eğer taleplere göre zam gelirse üç yılın enflasyon oranlarını da gözler önüne alarak mağduriyetlerin giderilmesini talep ediliyor. Teklifin kabul edilmesi durumunda 4D taşeron işçiler için gelecek zam oranları yüzde 19 ve 20 arasında seyyanen zam ile rahata erdirecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Son Dakika Emekli Haberleri