DOLAR 8,0580
EURO 9,6752
ALTIN 460,38
BIST 1.408
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Sağanak Yağışlı
İstanbul
13°C
Sağanak Yağışlı
Paz 18°C
Pts 17°C
Sal 17°C
Çar 18°C

Son dakika emekli haberi ile, emeklilere müjde verildi! Belirli bir tarihte sigorta girişi olanların direkt emekli olacağı aktarıldı. EYT ve prim sınırına takılanlar için resmen umut ışığı oldu.

Son dakika emekli haberi ile, emeklilere müjde verildi! Belirli bir tarihte sigorta girişi olanların direkt emekli olacağı aktarıldı. EYT ve prim sınırına takılanlar için resmen umut ışığı oldu.

16.11.2020
140
A+
A-

Son dakika emekli haberi ile, emeklilere müjde verildi! Belirli bir tarihte sigorta girişi olanların direkt emekli olacağı aktarıldı. EYT ve prim sınırına takılanlar için resmen umut ışığı oldu.

1 milyon kişiyi ilgilendiren büyük bir düzenleme geliyor! Verilen bilgilere göre Sayın Cumhurbaşkanı’na ve oluşturulan rapor ile ilgili söylentiler gerçek ise 2020 yıllı bitmeden 1 milyon kişi emekli olabilecek.

Emeklilikte yaşa takılanlar için büyük mağduriyetler artık sona eriyor. Günümüzde 5 milyon 404 bin 914 kişiye varan EYT’li var. Bu kararla birlikte en azından 1 milyona yakın kişinin emekli olması söz konusu olacak. Stajer olanların işe giriş tarihleri yasa öncesi olsa bile emeklilik hakkı elde edemiyorlar. EYT yasası değiştiğinde emekli olacaklar için tahmin edilen sayı 1 milyon kişi olacak ve yıllık SGK’ya maliyeti 14 milyar 200 milyon TL civarı hesaplanıyor. İşte yapılacak düzenlemeye dair son dakika haberleri…

Yaş kriteri yüzünden uzun süredir emekli olmayı bekleyen vatandaşlara yılın sonuna gelmeden güzel haberler gelecek. Eğer bu şartları sağlıyorlarsa 1 milyon kişi erken emekli olabilecek. 1999 yılı içinde değişen yasa ile birlikte emeklilik sisteminde büyük bir değişim meydana geldi.

 

Eski sistemde SGK’ya 18 yaşında dahil olan vatandaşlar 20 yıl çalıştıkları ve 5.000 prim günlerini doldurdukları takdirde, erkeklerde ise 5 bin prim günü ve 25 yıl şartını tamamladıklarında erken emeklilik sağlanabiliyordu. Ancak 4447 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi yaş şartını da beraberinde getirdi. Bu dönemde bazı siyasi partiler de bulunan politikacılar veya anayasa mahkemesine başvuran kişiler olsa da yasa iptal edilmedi.

Fakat kademeli emeklilik sistemi getirildi. Bu nedenle pek çok mağduriyet ortaya çıktı. İşte bu soruna dair yapılacak düzenlemeler ve bu düzenlemeler hayata geçerse kimler yararlanabilecek merak ediliyor.

EYT Sorunu Nasıl Ortaya Çıktı?

Emeklilikte yaşa takılanlar kavramı artık pek çok kişinin umutla beklediği ve pek çok insanın da mağduriyet yaşadığı bir konu olarak devam ediyor. 1999 yılında ortaya çıkan yasa ile emeklilik sistemi tamamen değişmese de büyük bir değişiklik meydana geldi.

 

Yıl ve prim gününe yaş şartı da eklendi. Kadınlar için 20 yıl ve 5.000 prim günü ile emeklilik mümkün olurken erkeklerde 25 yıl ve 5.000 prim günü üzerinden emeklilik sağlanıyordu. Ancak 4447 sayılı yasa yürürlüğe girdi ve sigorta sürelerine bir de yaş şartı eklenerek ciddi bir değişiklik meydana geldi. Bu durumda vatandaşların erken yaşta emekli olabilme hayali son buldu. Bazı siyasi partiler bu karara itiraz etmeden bu itirazlar doğrultusunda yalnızca kademeli emeklilik düzenlemesi yapıldı.

SGK’ya İlk Kez Giriş Yapılan Tarih Büyük Önem Taşıyor!

İşe girerken emeklilik şartlarını bilmesi ancak çalışma hayatını sürdürürken bu şartların dışında yeni kuralların oluşması mağduriyet yaşamalarına neden olan binlerce kişi oluştu. İşveren ve işçi arasında imzalanan sözleşme dışında çalışanlar için SGK ile ilk işe başlamış olduğu tarih itibarıyla yapmış olduğu çalışma bir sözleşme niteliği taşımaktadır.

Bu sözleşmelerin maddesinin değişmesi kişilerin mağduriyet yaşamasına neden olur. Emekli olacağı yaştan 10 yıl ve üzeri bir tarihte emekli olmak zorunda kalan vatandaşlar için büyük bir şok etkisi yaşattı. Emeklilikte yaşa takılan kişilerin sayısı bugün 5.404.914 kişiye ulaştı. Yasanın değişmesi ile birlikte SGK yıllık 13 milyar 7774 milyon 800 TL maliyet oluşacağı düşünülüyor. Üstelik bu rakam emekli maaşlarının 1600 TL olarak verilmesi üzerine hesaplanmış rakam oluyor.

Düzenleme yapılsa dahi herkesin bir anda emekli olabilmesi mümkün olmayacak. Öncelikli olarak stajyer görevi ile işe başlamış vatandaşların işe giriş tarihleri ve yasa öncesinde giriş yapılmış olsa da emeklilik hakkı elde edebilmelerinin önüne geçilecek.

Ayrıca prim günü eksik olan vatandaşların da 25 yıl sigortasını tamamlayamayanların ve emekli sandığından emekli olacakların bağ-kur’lu çalışanların 7200 gün kadınlarda ve erkeklerde 9000 gün üzerinden eksik günü olanların hemen emekli olabilmesi mümkün olmayacak. Bu süre 10 yıla yayılacak. EYT yasası ile birlikte emekli olacak kişilerin sayısı belirlendi. 1.000.000 kişiye yakın kişi emekli olabilecek ve SGK’nın yıllık maliyeti 14 milyar 200 milyon olacak.

Erken Emekli Olmak Mümkün!

Emeklilik hayali ile yaşayan vatandaşların emekli aylığı alabilmeleri için 2008 yılından sonraki dönemde isteğe bağlı sigortalar bağ-kur kapsamında değerlendirilmesi ile ilgili karar alınmıştı. Bağ-kur’lu olanlar içinde SSK statüsünde çalışmaları durumunda erken emeklilik mümkün olacak. İsteğe bağlı sigorta ödeyen vatandaşlar daha az prim ödeyerek 3.5 yıl daha erken emekli olabilecekler. Emeklilik için prim günlerinde değişiklik yapıldı.

İsteğe bağlı sigorta primi ödeyenler brüt asgari ücret ve asgari ücretin 7.5 katı arasında tutar için %32 oranında prim ödemesi yapıyorlar. Asgari ücret üzerinden ödemeyi tercih edenler ise 750 TL prim ödemesi yapmaları şartı aranıyor. 5 yıl prim ödemesi yapan kişinin eşi, çocuğu, annesi ve babası gibi hak sahipleri vefat etmesi halinde aylık alabiliyor. Bağlanacak maaş 9000 prim ödenmiş olduğunda hesap edilebilmektedir.

Erken Emeklilik Nasıl Sağlanır?

Vatandaşlar pek çok yöntemle daha erken emekli olmayı sağlayabiliyor. Ancak bu konular arasında askerlik, doğum ve yıpranma hakkı yer alıyor. Bu haklar daha erken emekli olabilmeyi sağlarken yaşta hiçbir istisna söz konusu olmuyor. Fakat bazı meslekler erken emekli olabiliyor.

Hangi Meslekler Erken Emekli Olabilir?

 1. Madenciler,
 2. Asit üretimi yapanlar
 3. Basın kartı olan gazeteciler
 4. TSK görevlileri
 5. Cıva üretimi yapanlar
 6. Radyoaktif ve doğal ya da yapay radyoaktif işlerinde çalışanlar
 7. Kurşun ve arsenik işçileri
 8. Cam fabrikaları veya atölyelerinde çalışanlar
 9. Demir çelik fabrikalarında çalışanlar
 10. Çimento fabrikasında çalışanlar ve
 11. Ceza İnfaz Kurumu’nda çalışanlar erken emekli olabiliyor.

Erken Emeklilik Hangi Mesleklere Kaç Yıl Sağlanır?

Bazı meslek grupları için daha erken emekli olabilmek söz konusu oldu. Özellikle yapılan son çalışma ile yıpranma hakkı pek çok mesleğe sağlandı. Bu hak sayesinde 5 yıl daha erken emeklilik söz konusu olabiliyor

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Son Dakika Emekli Haberleri